رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۷ دی ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۲
  • کد خبر : ۲۴۰۳
  • مشاهده :  429 بازدید
  • چاپ خبر : فرماندار محمودآباد : اجازه دهیم بخش خصوصی وارد میدان شود
1-2
ورود بخش خصوصی

فرماندار محمودآباد : اجازه دهیم بخش خصوصی وارد میدان شود

یحیی یوسف پور فرماندار شهرستان محمودآباد: اجازه دهیم بخش خصوصی وارد میدان شود. فرماندار محمودآباد با تجربه بیش از دو دهه کار در مجموعه وزارت کشور، اعتدال، صداقت، تعامل و ارتباطات دوسویه را عاملی در جهت همگرایی و انسجام می داند. پس از گذشت حدود یک سال و چند ماه از به دست گرفتن سکان […]

یحیی یوسف پور فرماندار شهرستان محمودآباد: اجازه دهیم بخش خصوصی وارد میدان شود.

1-2
فرماندار محمودآباد با تجربه بیش از دو دهه کار در مجموعه وزارت کشور، اعتدال، صداقت، تعامل و ارتباطات دوسویه را عاملی در جهت همگرایی و انسجام می داند. پس از گذشت حدود یک سال و چند ماه از به دست گرفتن سکان فرمانداری محمودآباد توسط آقای یحیی یوسف پور به سراغ ایشان رفتیم تا انبوهی از سوالات را از نگاه وی به محمودآباد و توانمندی های آن تا برنامه های ایشان در زمینه های مختلف مورد بحث و بررسی قرار دهیم. آنچه در زیر میخوانید چکیده ای از گفتگوی یک ساعته ما با فرماندار محترم محمودآباد است که فارغ التحصیل دانشگاه تهران می باشد.
جناب آقای یوسف پور با تشکر از جنابعالی بابت وقتی که برای مصاحبه با ما گذاشتید. لطفا به صورت مختصر فرایند زندگی سیاسی و شغلی خود را تا رسیدن به فرمانداری شهرستان محمودآباد بفرمایید.
به نام خدا. با تشکر از شما که تشریف آوردید و فرصتی را برای انعکاس مسائل و مشکلات شهرستان محمود آباد فراهم آوردید. بنده یحیی یوسف پور هستم و از سال ۱۳۷۵ وارد مجموعه وزارت کشور شدم. حدود ۵ سال در فرمانداری اسلامشهر و شهریار در قسمت های سیاسی و برنامه ریزی به عنوان کارشناس و مسوول دفتر مطالعات انجام وظیفه کردیم. بعد از این از سال ۱۳۸۰ در استانداری گیلان در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مشغول به کار بودم و سپس به عنوان بخشدار سردار جنگل شهرستان فومن از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ و همین طور در طی سالهای ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ به عنوان شهردار شهر تاریخی ماسوله و بعد به عنوان مدیر کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ و همچنین به عنوان معاون سیاسی، اجتماعی فرمانداری انزلی توفیق خدمت داشتم. از شهریور ۱۳۹۴ تاکنون به عنوان فرماندار شهرستان محمودآباد انجام وظیفه می کنم.
آقای فرماندار به نظر جناب عالی، مشکلاتی که در مسیر سرمایه گذاری بخش های خصوصی در شهرستان محمودآباد وجود دارد، چیست؟
شهرستان محمود آباد از یک موقعیت استراتژیک برخوردار است. در واقع در کریدور و نقطه مرکزی شهرهای ساحلی قرار دارد. اولین شهرستانی است که از جاده ترانزیتی هراز مستقیم به ساحل منتهی می شود و همواره مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی بوده است. اما در جواب سوال شما باید عرض کنم که تا حد زیادی سرمایه گذاری بخش خصوصی در ارتباط مستقیم با مسایل کلان سیاسی در سطح ملی قرار دارد. شهرهای ساحلی استان بالاخص محمودآباد ظرفیت های بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری دارد که برای هر سرمایه گذاری جذاب است. دربحث کلان، قبل از برجام، سرمایه گذاران خارجی چون شرایط را شفاف نمی دیدند تمایلی به سرمایه گذاری نداشتند. با تلاش سربازان دیپلماسی کشور و با به نتیجه رسیدن برجام زمینه برای سرمایه گذاری مناسب شد. در شهرستان محمودآباد، ما نشست هایی با سرمایه گداران چینی، مصری و سرمایه گذارن داخلی داشتیم و حتی مقدمات آن هم فراهم شده است. سرمایه گذارن داخلی رویکرد خوبی به شهرستان محمودآباد نشان دادند. باید مسیر بورکراسی اداری تعدیل شود. سرمایه گذار نباید در پیچ و خم اداری گیر کند بر همین مبنا ما پنجره واحد تشکیل دادیم و اتاق هم اندیشی تخصصی با تاکید بر سرمایه گذاری و توسعه که متشکل از کارشناسان زبده ادارات ذیربط و برخی از اندیشمندان شهرستان محمودآباد است. یعنی ظرفیت ها و زمینه های سرمایه گذاری شهرستان مشخص شود طرح اولیه آماده شود و وقتی سرمایه گذار آمد ما این طرح ها را به آنها پیشنهاد بدهیم. ما باید به بخش خصوصی میدان بدهیم. برای توسعه کشور همه باید کمک کنیم، نباید از دولت انتظار سرمایه گذاری داشت باید بخش خصوصی وارد میدان شود.
بخش کشاورزی شهرستان محمودآباد را چگونه ارزیابی می کنید و چه اقدامات و راهکارهایی برای تقویت این بخش در نظر دارید؟
به طور کلی مازندران قطب مهم کشاورزی کشور است ما باید هم به توریسم و هم به کشاورزی توجه کنیم. در بحث کشاورزی ما ورود ویژه به این بخش داشتیم با توجه به اینکه امسال سال اقتصاد مقاومتی هم هست. ما حدود۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در سطح شهرستان محمودآباد داریم که تاکنون دو هزار هکتار از اراضی در شهرستان محمود آباد تسطیح (تجهیز و نوسازی اراضی) شده بود امسال ما برنامه ریزی کردیم که حدود ۷۰۰هکتار از اراضی را تسطیح بکنیم. منظور از طرح تجهیز اراضی یعنی تسطیح و قطعه بندی و زهکشی کردن و… که با مشارکت مردم و دولت صورت می گیرد که فواید بسیاری دارد از جمله صرفه جویی و مصرف بهینه آب و بستر سازی برای کشت های پاییزه از جمله یونجه، سیفی جات و… حتی ما می توانیم محصول استراتژیکی چون کلزا را کشت کنیم. کلزا از جمله دانه های روغنی همانند آفتابگردان، سویا و پنبه دانه می باشد که هر یکصد کیلو گرم آن حاوی ۴۲ کیلو گرم روغن می باشد، کشت آن به صورت پائیزه و یا بهاره امکان پذیر است. که در حال حاضر از خارج وارد می کنیم و در داخل کشور به شدت نیاز داریم. این امر به نفع کشاورزان خواهد بود. در بحث صنایع وابسته به کشاورزی هم بالاخص صنایع تبدیلی ما قابلیت های خوبی داریم الحمدالله دو تا کارخانه در سطح شهرستان در مرحله ساخت قرار دارند و در زمینه کودهای ارگانیک فعال خواهند بود که اگر مجموعه عوامل دست به دست هم بدهند تا دهه فجر قابل بهره برداری است. در بحث گل و گیاه هم ما استعداد های خیلی خوبی داریم اولین تولید کننده گل های زینتی در استان مازندران هستیم. جا دارد که شهرستان محمودآباد به عنوان پایتخت گل های زینتی در استان مازندران معرفی شود. ما در این زمینه به صورت جدی داریم تلاش می کنیم. الان هم حدود ۴ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حوزه گل و گیاه دارند فعالیت می کنند از مسولان بالادست هم انتظار داریم که کمک کنند برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی به گل و گیاه که در واقع وابسته است به کشاورزی. بنده معتقدم ما باید کمک کنیم تا روستاها و اراضی کشاورزی ما از تک محصولی بودن بیرون بیایند.
یکی از نقاط قوت شهرستان محمودآباد در بخش شیلات است. ارزیابی جناب عالی چیست؟
بله دقیقا درست می فرمایید. در بحث شیلات به همت نماینده محترم آقای اسماعیلی و تلاش های فرمانداری در آبان ماه ۱۳۹۵ اداره شیلات محمودآباد افتتاح شد. ما در این بخش ظرفیت های خاصی داریم، بیش از ۸۵ آب بندان داریم از بسیاری از شهرها از جمله آمل و بابل و قائمشهر ظرفیت بالاتری داریم. در بحث شیلات و پرورش ماهی ۴ درصد محصولات استان و ۱ درصد محصولات کشور را تولید می کنیم. به طور کلی ما از سواحل در پرورش ماهی در قفس یا ماهی خاویاری تقریبا استفاده ای نکردیم که امید است اداره شیلات در این زمینه تلاش جدی داشته باشد.
چگونه می توان به گسترش صنعت توریسم در شهرستان کمک کرد؟
منابع طبیعی از دریا و جنگل و مزارع و اقلیم بی نظیر شرایط ایده الی برای جذب توریست فراهم اورده است. در واقع حوزه گردشگری مزیت غالب شهرستان ماست اما باید با فراهم اوردن شرایط مناسب برای بخش خصوصی هتل ها و متل ها و تفرج گاه های مناسب درست کنیم. در حال حاضر کم است باید به سمت هتل های برند حرکت کنیم. در تابستان گذشته حدود ۳ میلیون دویست هزار نفر وارد شهرستان محمود اباد شدند ورود توریست بر اقتصاد شهروندان تاثیر مستقیم دارد باید زمینه را برای ماندگاری بیشتر مسافرین در شهرستان فراهم کنیم الان ماندگاری مسافرین در شهرستان ما حدود ۲۴ ساعت است که باید حداقل به ۷۲ ساعت برسد. به دلیل محدودیت هایی که در این زمینه وجود دارد ما هنوز نتوانستیم به جایگاه مورد انتظار برسیم.
لطفا بفرمایید با توجه به مشکلات تولید کنندگان و صنعت گران شهرستان محمودآباد چه اقداماتی در راستای حمایت از تولید در سطح شهرستان صورت گرفته است؟
دولت تدبیر و امید در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی مبنی بر توجه به کار اشتغال و تولید اقدامات ارزشمندی در حمایت از تولید کنندگان و صنعت گران انجام داده است. با تاکید استاندار محترم و تلاش دلسوزانه نماینده محترم آقای اسماعیلی، ما نشست های مختلفی با صاحبان صنایع و بانک ها در سطح استان و شهرستان داشتیم. ۴۶ واحد صنعتی در شهرستان محمود آباد از تسهیلات حمایتی دولت بهره مند شدند که مبلغ ان حدود ۱۶ میلیارد تومان بوده است. این روند حمایت از صنعت گران ادامه خواهد داشت ما با روسای ادارت مربوطه هماهنگ کردیم که دایما مشکلات تولید کنندگان را دنبال کنند و هر جایی موانعی بوده به بنده اطلاع دهند تا پیگیر های لازم را داشته باشیم. تنها با تولید می توان از رکود خارج شد.
در بحث صنعت ما ۱۳۳ واحد صنعتی در سطح شهرستان داریم. در داخل شهرک صنعتی تشبندان حدود ۴۰ واحد صنعتی در حال حاضر فعال هستند. که حدود ۱۷۰۰نفر درآن مشغول به کار هستند. شهرک صنعتی ما اشباع شده از استاندار محترم و مدیر کل شهرک های صنعتی درخواست کردیم که حدود ۶۰ هکتار زمین برای توسعه شهرک صنعتی به آن منضم بکنند چون تقاضا هم وجود دارد که انشالله مساعدت لازم را خواهند داشت. این نکته را هم عرض کنم که ما در سال ۱۳۹۴ تاکنون حدود ۵۰۵ مورد وام خود اشتغالی دادیم و حدود ۵ میلیادر تومان وام پرداخت شده است. امروز در دنیا بیش از ۱۴۵ کشو، اقتصادشان وابسته به همین صنایع خانگی است از جمله چین، مالزی، تایوان و…ما هم اگر به این سمت برویم نتایجی خوبی خواهیم گرفت.
بیشترین تقاضای روزانه مردم در فرمانداری شهرستان محمودآباد برای چیست؟
بیشتر مراجعه مردم به فرمانداری در زمینه ساخت و سازهای غیر مجاز قبل از سال ۹۲ است بیش از ۳۰۰۰ خانه در سطح شهرستان محمودآباد توسط اشخاص بومی یا غیر بومی به صورت غیر مجاز ساخته شده است. بعد از استقرار دولت تدبیر و امید ساخت و ساز غیر مجاز متوقف شد. بسیار از اقشار ضعیف و بومی شهرستان در زمینه امتیاز آب و برق و گاز مشکل دارند که امیدوارم توسط نهادهای مربوطه تعیین تکلیف شود. بیکاری هم یک معضل بزرگ است و ما در این زمینه هم مراجعه زیادی داریم. در بحث بسته حمایتی دولت از صنایع ما حدود ۸۰ نفر را به کارخانه ها معرفی کردیم.
مجموعه فرمانداری و نهادهای وابسته و نهاد نمایندگی مجلس علاوه بر مباحث ایجاد تعامل مدیران چگونه می توانند به توسعه شهرستان کمک بکنند؟
اگر دو قوه مجریه و مقننه با هم با تعامل و وحدت نقطه اتکا یکدیگر در شهرستان برای همه جریان های موافق نظام باشند، قطعاً به توسعه شهرستان کمک خواهند کرد. قطعاً این نهادها در کنار هم با وحدت و تعاملی که بین خودشان و نیروهای دیگر ایجاد می کنند می توانند در توسعه شهرستان کمک زیادی بکنند و به توسعه شهرستان شتاب بدهند. الحمدالله در حال حاضر تعامل بسیار خوبی از زمانی که آقای اسماعیلی انتخاب شدند شکل گرفته وایشان تلاش زیادی دارند و حضور عملیاتی خوبی هم در نقاط مختلف شهرستان دارند. امام جمعه هم هماهنگی خوبی دارد بین اعضای شورای تامین و همچنین بین دستگاههای اداری این وحدت و تعامل است. اعتقاد دارم رشد یک جامعه یا در مقیاس کوچکتر یک شهرستان در گرو همدلی و تعامل است. تا زمانی که مسوولیت داریم به خاطر حفظ مصالح عمومی باید هماهنگی بین مسوولین باشد.
نکته پایانی؟
همواره سعی کردم روی مدار اعتدال حرکت کنم، مبنای کارم همواره با مردم بر صداقت بود. از عمق جانم به خرد جمعی اعتقاد دارم. اعتقاد دارم در توسعه شهرستان حرف اول را مردم می زنند مردم باید با مدیران همراهی کنند. ما باید از توانمندی مردم بالاخص جوانان کمک بگیریم. شورای جوانان را با همین هدف تشکیل دادیم که اقدامات خوبی هم انجام دادند و در سطح استان هم الگو شدند و همچنین شورای نخبگان. پشتوانه اصلی کشور ما منابع زیرزمینی نیست، بلکه این جوانان ما هستند که پشتوانه و اندوخته ما هستند که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند. پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید بحث توجه به جوانان و ایجاد بستر برای ایقای نقش جوانان در اولویت قرار گرفت. شهرستان محمودآباد از ظرفیت های بی بدیلی برخوردار است که با برنامه ریزی وتلاش این جوانان نخبه می تواند به توسعه پایدار دست پیدا کند. در یک فضای تعاملی وبا استفاده از همه ظرفیت ها می توان دورنمای خوبی را برای شهرستان محمودآباد ترسیم کرد.

سرمایه گذار نباید در پیچ و خم اداری گیر کند بر همین مبنا ما پنجره واحد تشکیل دادیم و اتاق هم اندیشی تخصصی با تاکید بر سرمایه گذاری و توسعه که متشکل از کارشناسان زبده ادارات ذیربط و برخی از اندیشمندان شهرستان محمودآباد است.
در بحث شیلات به همت نماینده محترم آقای اسماعیلی و تلاش های فرمانداری در آبان ماه ۱۳۹۵ اداره شیلات محمودآباد افتتاح شد. ما در این بخش ظرفیت های خاصی داریم، بیش از ۸۵ آب بندان داریم از بسیاری از شهرها از جمله آمل و بابل و قائمشهر ظرفیت بالاتری داریم
بیشتر مراجعه مردم به فرمانداری در زمینه ساخت و سازهای غیر مجاز قبل از سال ۹۲ است. بیش از ۳۰۰۰ خانه در سطح شهرستان محمودآباد توسط اشخاص بومی یا غیر بومی به صورت غیر مجاز ساخته شده است. بسیار از اقشار ضعیف و بومی شهرستان با این شرایط در زمینه امتیاز آب و برق و گاز مشکل دارند که امیدوارم توسط نهادهای مربوطه تعیین تکلیف شود

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه